روش مطالعه فیزیک

روش مطالعه و یادگیری درس فیزیک

در این بخش می خواهیم روش مطالعه فیزیک را بیان کنیم. همانطور که در  روش مطالعه ریاضی اشاره کردیم علاقه و اشتیاق عامل اصلی در یادگیری درس است اشاره ای هم به روش ایجاد انگیزه و علاقه در یادگیری ریاضی کردیم حالا برای فیزیک هم به این موضوع و عوامل دیگری اشاره می کنیم که بتوان این درس را بهتر یاد گرفت. معمولا" روش های یادگیری ریاضی ، فیزیک و شیمی مشابه هم هستند و تنها چند نکته ریز وجود دارد که برای یادگرفتن هر درس باید رعایت کنیم.

اگر فکر می کنید که در درس فیزیک ضعیف هستید و یا فیزیک را خوب یاد نمی گیرید به خاطر این است که سعی می کنید این درس را حفظ کنید نه اینکه درک کنید! به دنبال حفظ تعاریف و فرمول های فیزیک نباشید بلکه عمیق بخوانید و سعی کنید تعاریف و فرمول های آن را بفهمید. مطمئنا" فیزیک را راحت تر از ریاضی می توانید یاد بگیرید به خاطر اینکه فیزیک در مورد پدیده های موجود در طبیعت صحبت می کند که شما آنها را مشاهده می کنید و یا برایتان قابل لمس است پس اگر مقداری کنجکاو باشید و این موضوعات را بیشتر در زندگی روزمره بررسی کنید باعث می شود به پیدا کردن جواب بیشتر علاقمند شوید. برای مثال شما در فیزیک بخش آینه ها را می خوانید آیا برایتان جالب نیست بدانید آینه های ماشین از چه نوعی هستند؟ یا آینه محدب بکار رفته در ماشین تا چه زاویه ای از اطراف ماشین را نشان می دهد؟ اگر ماشینی با سرعت ۳۰ کیلومتر بر ساعت به ما نزدیک شود از لحظه دیدن آن در آینه چقدر طول می کشد تا به ما برسد؟

مطالعه فیزیک و کاربرد آن                                         مطالعه کاربرد فیزک

کاربرد فیزیک و تاثیر آن در مطالعه فیزیک

دانستن کاربرد فیزیک در زندگی به ما انگیزه می دهد تا با علاقه این درس را یاد بگیریم و وقتی علاقمند به یادگیری شدید تمرکز شما هم در موقع خواندن درس بالاتر می رود حتی وقتی معلم فیزیک درس جدیدی را می دهد مشتاقانه در همان روز درس را مرور خواهید کرد  و این مهمترین عامل موفقیت در درس فیزیک است بخاطر اینکه مرور درس در همان روز نه تنها وقت کمتری از شما می گیرد بلکه احتمال فراموشی آنها از ذهن هم بسیار کمتر می شود چون شما هنوز صحبتهای معلم و توضیحاتش را به یاد دارید و مرور درس در همان روز باعث تثبیت اطلاعات جدید در ذهن می شود حتی جزئیات آن در ذهنتان می ماند و حتی می توانید به جزوه تان نکاتی هم اضافه کنید. بنابراین برای خودتان برنامه ریزی داشته باشید و سعی کنید وقتی معلم درس جدید را یاد می دهد در همان روز مرور کنید، تعاریف و قوانین را مفهومی درک کنید تا قدم های بعدی را راحت تر بردارید.

حل تمرین های فیزیک

قدم بعدی مطالعه چند مثال حل شده است با این کار درک بهتری از درس خواهید داشت و کاربرد فرمولهای فیزیک را متوجه خواهید شد. بعد از آن این مثال ها را برای خودتان یکبار دیگر حل کنید تا درس را بخوبی یاد گرفته باشید حالا مسائل کتاب را حل کنید و بدانید تا زمانی که تمرین های فیزیک را حل نکنید نمی توانید به درس مسلط شوید. حل مسئله نه تنها باعث می شود که درک بهتری از کاربرد فرمول ها و قوانین فیزیک به دست آورید و تجربه شما بیشتر شود بلکه سرعت شما را بالاتر می برد و می توانید سریعتر برای مسئله راه حل پیدا کنید. این موضوع مثل این است که یکنفر روش کار با کامپیوتر یا موبایل را بخواهد یاد بگیرد. تا وقتی که شخص خودش بصورت عملی با کامپیوتر و موبایل کار نکند توضیحاتی که دیگران به او می دهند نه تنها برایش شفاف و واضح نیست بلکه به مرور زمان، آنها را فراموش هم می کند مگر اینکه خودش شروع به کار با کامپیوتر و موبایل کند تا در عمل، مطالبی که یاد گرفته را اجرا کند آن موقع موضوع را متوجه می شود و در ذهنش می ماند. به همین ترتیب شما هم تا زمانی که به درس فیزیک مسلط نشدید باید مسئله حل کنید تا هم یادگیری و هم سرعت شما بالا برود.

خلاصه نویسی درس فیزیک

نکته دیگر اینکه سعی کنید خلاصه ای از فرمول ها و مباحث را برای خودتان یادداشت کنید. وقتی از درس های مختلف خلاصه نویسی کرده باشید با هر بار مراجعه به آن، مطالب را در ذهن مرور می کنید و کاربرد فرمولها و قوانین فیزیک را با خودتان تکرار می کنید این کار تمرینی برای ذهن می باشد تا در حل مسائل با موضوعات مختلف سریعتر راه حل را پیدا کند.

فهمیدن صورت مسئله فیزیک

نکته بعدی خوب خواندن و فهمیدن صورت مسئله است. برای اینکه مسئله را درست حل کنید باید آن را خوب بخوانید تا اگر نکته ای در مسئله وجود دارد متوجه شوید حتی اگر لازم شد برای آن شکل هم بکشید. بعضی مواقع شکل کشیدن برای مسئله ما را سریعتر به جواب می رساند پس فکر نکنید که شکل کشیدن برای مسئله وقت شما را می گیرد بلکه می تواند شما را راهنمایی کند که به جواب درست برسید.

رسم شکل برای فهمیدن مسئله فیزیک                         تاثیر رسم شکل در حل مسئله

در پایان این مطالب یادآوری می کنم که وظیفه معلم انتقال مفاهیم و قوانین فیزیک است که با ذکر مثال های مختلف درک کاملی از حل مسئله به شما بدهد. بعد از آن شما در اولین فرصت درس را مرور کنید و مسئله حل کنید تا درس را به طور کامل یاد بگیرید و ختم کلام؛ علاقه فیزیک را برای خودتان در اطراف شبیه سازی کنید و کاربرد آن را در زندگی تان ببینید تا به یادگیری آن علاقمند شوید.

 

تحقیق و ترجمه توسط سایت پیام آوران دانش دنیای روز ؛ ارائه فیلم های آموزشی، تدریس خصوصی و کلاس آنلاین

10 / 10
از 1 کاربر
ارسال نظر
عنوان نظر :*
نام شما :*
ایمیل :*
*