روش یادگیری ریاضی

روش مطالعه ریاضی

مباحث ریاضی برای همه افراد لذت بخش و فراگیری آن آسان است به شرط اینکه فرد علاقه به یادگیری ریاضی داشته باشد. شاید بپرسید پس چرا بعضی ها با اینکه برای ریاضی وقت صرف می کنند باز هم در حل تمرین ریاضی به مشکل بر می خورند؟ در جواب باید بگوییم آنچه باعث درک بهتر مباحث ریاضی می شود یادگیری صحیح است که شما باید در ریاضی ، فیزیک و شیمی به کار ببرید. اما این یادگیری صحیح چگونه بدست می آید؟ شرط اصلی در یادگیری علاقه است؛ اگر اشتیاق و علاقه برای آموزش ریاضی در خودمان ایجاد کنیم به منبع عظیمی از انرژی می رسیم که می توانیم در زمان کمتر به بازدهی بالا در یادگیری برسیم. طبیعی است که علاقه خود به خود ایجاد نمی شود.

چگونه ریاضی یاد بگیریم

برای یادگیری فیزیک هم میتوانید روش خواندن فیزیک را مطالعه کنید

چگونه میتوانیم علاقه به ریاضی ایجاد کنیم؟

باید اعتراف کرد که بسیاری از دانش آموزان در درس ریاضی ضعیف هستند و علت آن یادگیری ناقص از مطالب پایه ای درس ریاضی می باشد. تا زمانی که مفاهیم پایه و اصولی ریاضی را درک نکنید آموزش ریاضی به این راحتی که ما می گوییم نخواهد شد اما خبر خوب اینکه این مفاهیم پایه و اصولی ریاضی آنقدر زیاد نیستند که فرصت نکنید برای آنها وقت بگذارید حتی برای هر موضوع درسی ریاضی می توان مفاهیم اصولی آن مبحث را یاد گرفت. وقتی که شما با مفاهیم پایه آشنا باشید راحت تر می توانید درس جدید را یاد بگیرید و حتی زمانی که معلم ریاضی یک تمرین ریاضی را حل می کند راه حل ارائه شده توسط معلم، شما را به شوق می آورد چون مغز انسان با ریاضیات آمیخته است! رفتارها و عکس العمل های ما در زندگی روزمره که توسط مغز به ما فرمان داده می شود سازگار با اصول ریاضی هستند. بنابراین وقتی یک استدلال قوی برای حل مسئله پیدا می کنید ناخودآگاه به شوق می آئید مسائل ریاضی یک راه حل واحد ندارند و وقتی شما با راه حل خودتان به جواب برسید علاقه شما به ریاضی بیشتر می شود و دوست دارید بیشتر درس ریاضی را مطالعه کنید و مسائل آن را حل کنید. این موضوع باعث اشتیاق شما به حل تمرین های بیشتر می شود و حتما" با تمرین بیشتر یادگیری و توانایی شما در درس ریاضی بالا می رود و باعث تقویت ذهن شما در ریاضی می شود.

اما موضوع دیگری که در حل تمرین های ریاضی مطرح است فهم صحیح از صورت مسئله ریاضی است. اگر شما صورت مسئله را خوب متوجه شوید بهتر می توانید راه های حل مسئله را بررسی کنید همان طور که اشاره کردم یکی از لذت های حل مسائل ریاضی این است که راه حل خودتان را به کار ببرید و به جواب برسید با این کار اعتماد به نفس شما هم بالا می رود و ترغیب می شوید که مسائل بیشتری را حل کنید. یادتان باشد که حل مسائل بیشتر توانایی ذهنی شما را بالا می برد.

 نکات مهم تقویت درس ریاضی

چند نکته مهم برای یادگیری درس ریاضی

  • وقتی یک مبحث ریاضی را یاد می گیرید سعی کنید در اولین فرصت آن درس را مرور کنید و بعد مثال های آن درس را خودتان حل کنید و جواب و راه حل را با راه حل معلم مقایسه کنید. مرور درس ریاضی در همان روزی که معلم درس داده علاوه بر اینکه  باعث می شود زمان خیلی کمتری برای یادگیری صرف کنید فهم و درک موضوع و ماندگاری مطلب در ذهن شما را هم  بیشتر می کند چون شما موقع مرور کردن درس، فضای کلاس را در ذهن به خاطر می آورید و حتی جزییات گفته شده را هم به یاد دارید در نتیجه یادآوری آنها در ذهن علاوه بر فهمیدن سریعتر موضوع باعث می شود که شما تا مدت ها مطالب را در ذهن به خاطر داشته باشید. پس این موضوع را به عنوان یک نکته کلیدی به خاطر داشته باشید.
  • تمرین های بیشتری را حل کنید. همانطور که اشاره کردم حل تمرین بیشتر یادگیری شما را بالا می برد، نکات بیشتری را یاد می گیرید و توانایی ذهنی شما را بالاتر می برد.
  • درست نشستن برای حل مسئله های ریاضی می تواند تاثیر گذار باشد. بد نشستن باعث می شود که به مغز فشار بیاید و کارآیی مناسبی نداشته باشد طبق تحقیقات دانشمندان آمریکایی بد نشستن و در موقعیت دفاعی بودن باعث یادآوری خاطرات منفی می شود و اجازه حل مسئله را نمی دهد از طرفی درست نشستن باعث غلبه بر اضطراب می شود و در حل مسئله کمک می کند.
  • سعی کنید با دوستانتان ریاضی را تمرین کنید. تمرین کردن با دیگران علاوه بر اینکه می تواند موجب از بین رفتن محیط یکنواخت و خسته کننده برای شما باشد، فرصتی است برای شنیدن نظرات دوستان و راه حل های آنها و ایده هایی که می تواند به شما در حل مسئله کمک کند اگر هم دوستانتان در حل مسئله مشکل دارند کمکشان کنید و یادتان باشد اگر مطلبی را بخوانید و تمرین کنید فقط ۵۰ درصد در ذهنتان ماندگاری دارد اما اگر آن مطلب را به دیگران هم یاد بدهید ماندگاری موضوع در ذهن خودتان به ۹۰ درصد می رسد.
  • اگر راه حل مسئله ای را پیدا نمی کنید و به مشکل برخوردید از دیگران کمک بگیرید. نگذارید آن مسئله شما را خسته کند و باعث کم شدن علاقه شما به ریاضی شود. این کمک گرفتن را ابتدا از دوستان خودتان و آشنایان شروع کنید اگر نتوانستید از یک معلم کمک بگیرید خیلی مواقع تدریس یک معلم هزینه های کمتری برایتان ایجاد می کند. حتی اگر لازم باشد من هم می توانم کمکتان کنم و خوشحال می شوم بتوانم کمکی برای آینده سازان این کشور باشم.

در پایان امیدوارم که مطالب ارائه شده کمکی برای رسیدن شما به موفقیت باشد. لطفا" ما را با نظرات و تجربیات خود یاری کنید تا بتوانیم قدمی برای موفقیت دیگران برداریم.

تحقیق و ترجمه توسط سایت پیام آوران دانش دنیای روز ؛ ارائه فیلم های آموزشی، تدریس خصوصی و کلاس آنلاین

 

7 / 10
از 2 کاربر
ارسال نظر
عنوان نظر :*
نام شما :*
ایمیل :*
*